piątek, 2 grudnia 2016

Izbica

Tu na chwilę się zatrzymamy. Obserwatorzy „Archipelagu cieni” zauważyli z pewnością, że raczej opisy przy prezentowanych fotografiach są skąpe. Izbica będzie wyjątkiem Jest to spowodowane chęcią ukazania pewnego fenomenu społeczno-historycznego, który związany jest w niewielkimi miejscowościami Lubelszczyzny. Chodzi o sztelt, czyli miasteczko przed wojną zamieszkałe w większości przez ludność żydowską. Kwestia ta parokrotnie była już poruszana w komentarzach lecz nigdy przeze mnie nie przedstawiona. Czego wiec wybrałem Izbicę? Jest to miasteczko, którego Żydzi przed wojną stanowili ponad 90% całej ludności, świetny przykłada dawnego szteltu. Wędrując po moim rodzimym regionie i uwieczniając na kliszy jego miasteczka w każdym z nich odnajduje ślady przeszłości związane z ludnością żydowską, niestety ślady te są coraz bardziej zacierane przez współczesność. Synagogi często odnalazły się jako domy kultury lub biblioteki a „świecka” zabudowa niknie u oczach. Izbica jest tego dobrym przykładem, na jednym ze zdjęć udało mi się uchwycić pozostałą po kamienicy fasadę otoczoną nowymi budynki – myślę, że ta fotografia najlepiej uwidacznia obecny wizerunek dawnych szteltów. Mam nadzieję, że moja analogowa „dokumentacja” pozwoli zapisać na tradycyjnej kliszy pozostałości dawnego świata i może kiedyś przyda się komuś lub komuś coś przypomni.
Dla osób zainteresowanych tematyką żydowskich miasteczek polecam portal http://shtetlroutes.eu/ oraz świetną prozę noblisty Singera.2 komentarze:

  1. Patrząc na te zdjęcia nie powiedziałbym, że zostały zrobione w XXI wieku. W tej miejscowości czas zdecydowanie się zatrzymał. Brawo za uchwycenie tego klimatu!

    OdpowiedzUsuń
  2. Robione w lipcu - dziękuje za dobre słowo - pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń