piątek, 2 grudnia 2016

Izbica

Tu na chwilę się zatrzymamy. Obserwatorzy „Archipelagu cieni” z pewnością zauważyli, że raczej opisy przy prezentowanych fotografiach są skąpe. Izbica będzie wyjątkiem. Jest to spowodowane chęcią ukazania pewnego fenomenu społeczno-historycznego, który związany jest w niewielkimi miejscowościami Lubelszczyzny. Chodzi o sztelt, czyli miasteczko przed wojną zamieszkałe w większości przez ludność żydowską.  Dlaczego wiec wybrałem Izbicę? Jest to miejscowość, którego Żydzi przed 1939 rokiem stanowili ponad 90% całej ludności, świetny przykład dawnego szteltu. Wędrując po moim rodzimym regionie i uwieczniając na kliszy jego miasteczka w każdym z nich odnajduje ślady przeszłości związane z ludnością żydowską, niestety ślady te są coraz bardziej zacierane przez współczesność. Synagogi często odnalazły się jako domy kultury lub biblioteki a „świecka” zabudowa niknie u oczach. W Izbicy na jednym ze zdjęć udało mi się uchwycić pozostałą po kamienicy fasadę otoczoną nowymi budynkami – myślę, że ta fotografia najlepiej uwidacznia obecny wizerunek dawnych szteltów.


Dla osób zainteresowanych tematyką żydowskich miasteczek polecam portal http://shtetlroutes.eu/ oraz świetną prozę noblisty Singera.2 komentarze:

  1. Patrząc na te zdjęcia nie powiedziałbym, że zostały zrobione w XXI wieku. W tej miejscowości czas zdecydowanie się zatrzymał. Brawo za uchwycenie tego klimatu!

    OdpowiedzUsuń
  2. Robione w lipcu - dziękuje za dobre słowo - pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń